Strażniczka książek. Mechthild Gläser.

 

dec97b8336e127197e3736c549064f79_5

Pamiętacie jak zaczyna się film „Czekolada”? Służę przypomnieniem: „Było sobie kiedyś francuskie miasteczko, którego mieszkańcy zawsze żyli w harmonii. Wszyscy wiedzieli, czego się od nich oczekuje. Każdy znał swoje miejsce w szeregu, a gdy się zapominał, przywoływano go do porządku. (…) Aż pewnego zimowego dnia do miasteczka zakradł się figlarny wiatr z północy.” Zboczem wzgórza wędrują dwie postaci w czerwonych płaszczach – mama i córka. I zanim akcja zacznie się na dobre, domyślamy się, że będą dziać się rzeczy magiczne ;). Kiedy pierwsze strony „Strażniczki” przypomniały mi ten obrazek, wiedziałam, że się polubimy <3.

„Strażniczka książek” bez wątpienia należy do opowieści, którym nie można odmówić uroku, lekkości i wdzięku. Amy odwiedza swoją babcię po raz pierwszy w życiu. Rzeczona starsza pani mieszka, a jakże, w zamku z niesamowitą, magiczną biblioteką. Czy zakochana w książkach Amy mogłaby życzyć sobie czegoś jeszcze? Okazuje się, że dziewczyna urodziła się z niezwykłym talentem. Jest strażniczką książek. Potrafi przenosić się wgłąb czytanej książki, a jej zadaniem jest pilnowanie ładu w świecie literatury, w którym zaczynają się dziać rzeczy niepokojące. To jednak dopiero początek tej historii…

befunky-collage

Pamiętacie? 😉 A może nie trzeba Wam przypominać? 🙂 Od lewej, od góry: 4. i 8. Ilustarcja Kim Minji do Alicji w Krainie Czarów i Piotrusia Pana. Strona Kim Minji z niezwykłymi ilustracjami: http://www.ki204.com/?ckattempt=3 . 7. Ilustracja do Momo, Gabriella D’Ambrosio. 9. Ilustracja do Olivera Twista, Julia Sarda.

 

mechthild-glaser

Mechthild Glaser we własnej osobie :).

„Strażniczka” jest trochę staroświecka i romantyczna, ale w stopniu, który może przetrzymać próbę nawet krytycznej oceny współczesnego nastolatka.

Dla dorosłych może być to wspaniała, sentymentalna podróż do przeczytanych kiedyś, ulubionych książek z dzieciństwa.”Strażniczka książek” może podarować chwilę wytchnienia i odstresowania.

A co najważniejsze, to książka, która ma szansę obudzić ciekawość literatury w młodszych czytelnikach. W nagromadzeniu tylu książkowych niezwykłości: motywów, miejsc, postaci i gatunków, każdy znajdzie coś dla siebie. Coś, co zainteresuje i skłoni do dalszych książkowych poszukiwań.

 

befunky-collage1

Od lewej, od góry: 1.,2.,7.,8. Ilustracje Kim Minji do Alicji, Piotrusia Pana, Heidi i znów Alicji :). 3. Momo – okładka wydania hiszpańskiego. 5. Ilustracja do Don Kichota, Svetlin Vassilev. 6. Ilustracja do Snu nocy letniej, Arthur Rackham. 9. Ilustracja do Draculi, Rory Phillips.

Mechthild Glaser miesza Tołstoja z Austen, a Austen z Barriem. Co za tym idzie, „Strażniczka książek” to dla nastolatka niespotykana okazja, aby od tytułów literatury dziecięcej przejść do literatury „dla dorosłych”. A przynajmniej za taką uważanej ;).  Książka zawiera na swoich stronach czytelniczą listę marzeń, której zresztą nie omieszkałam umieścić na końcu tej notki :).

„Strażniczka książek” napisana została niebanalnym, bogatym, ale przystępnym językiem. To cenna wartość, której czasami brakuje powieściom młodzieżowym.

befunky-collage3

Od lewej, od góry: 1. Ilustracja do Dumy i uprzedzenia, Anna i Elena Balbusso. 3. Ilustracja do Makbeta, Sara Kipin. 6. Ilustracja do Wichrowych wzgórz, Rovina Cai. 7. Ilustarcja do Snu nocy letniej, Brian Froud. 8. i 9. Ilustracje Kim Minji do Alicji i Piotrusia Pana.

Aby dodać szczyptę tajemniczości, wspomnieć należy o zakończeniu „Strażniczki książek”. Zdecydowanie można zdefiniować je jako niebanalne, choć wiem, że dla części czytelników okazało się niestety rozczarowujące. Mam nadzieję, że nie traficie do tego grona i dacie się na dobre porwać magicznemu, literackiemu światowi „Strażniczki książek”. 🙂 🙂

momo-carretero

Dla bardziej wnikliwych i żarłocznych moli książkowych, zostawiam pełną listę powieści wspomnianych w „Strażniczce książek”. Smacznego! 🙂

  1. Księżniczka Głogu, Władysław Ludwik Anczyc.
  2. Duma i uprzedzenie, Jane Austen.
  3. Piotruś Pan, James Matthiew Barrie.
  4. Baśnie tysiąca i jednej nocy.
  5. Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Lyman Frank Baum.
  6. Wichrowe wzgórza, Emily Bronte.
  7. Dziwne losy Jane Eyre, Charlotte Bronte.
  8. Alicja w Krainie Czarów, Lewis Carroll.
  9. Cudowna lampa Alladyna.
  10. Przemyślny szlachcic Don Kichote z La Manchy, Miguel de Cervantes.
  11. Mały książę, Antoine de Saint Exupery.
  12. Oliver Twist, Charles Dickens.
  13. Pies Baskervillów, Arthur Conan Doyle.
  14. Momo, Michael Ende.
  15. Cierpienia młodego Wertera, Król Olch, Johann Wolfgand von Goethe.
  16. Odyseja, Homer.
  17. Przemiana, Franz Kafka.
  18. Księga dżungli, Rudyard Kipling.
  19. Pippi Pończoszanka, Astrid Lindgren.
  20. Dracula, Bram Stroker.
  21. Doktor Jekyll i Pan Hyde, Robert Louis Stevenson.
  22. Heidi, Johanna Spyri.
  23. Makbet, Sen nocy letniej,  William Shakespeare.
  24. Wojna i pokój, Lew Tołstoj.
  25. 20 000 mil podwodnej żeglugi, Juliusz Verne.
  26. Portret Doriana Graya, Oskar Wilde.

Bibliotekara

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.