Biblioteka to całe moje życie. Maria Janion. INSPIRACJE LITERACKIE.

 

z21165385qmaria-janion

Kocham i czczę Marię Janion. Dla nikogo nie jest to chyba zaskoczeniem. Podziwiam jej dyscyplinę intelektualną. Pełen namysłu i wyważenia sposób formułowania myśli. Pani Profesor w grudniu obchodziła 90 urodziny. Prasa została zasypana okolicznościowymi artykułami. Jak się okazało, każdy kto Marię Janion zna, przechowuje jakieś wspomnienie. Krótsze, dłuższe, czasami zaledwie „przyczynki do”. Dziś Bibliotekara poleca podsumowującą porcję wywiadów, filmów oraz wykładów samej Pani Profesor. Smacznego!

Kto nie wie, kim Janion jest, a lubi czytać długie biogramy, tego zapraszam tutaj :). Kto nie lubi, może wybrać któryś z wywiadów ;):

Na początek „Bunt Janion”. Dokument Agnieszki Arnold z 2005 roku. Pierwszy materiał filmowy o Janion, jaki obejrzałam. Bibliotekara – wtedy jeszcze nastoletnia – zahipnotyzowana wpatrywała się w ekran ;). Film pokazuje, w całości poświęconą lekturze i nauce, codzienność Janion. Można także podejrzeć jak wygląda mieszkanie Pani Profesor. Nazywane jest jaskinią ze względu na piętrzące się wszędzie stosy książek.

Alternatywą może być krótki wywiad z Kazimierą Szczuką, uczennicą Marii Janion. Sporo ciekawostek i niekonwencjonalnych pytań :).

Kontynuacją tej rozmowy jest dwuczęściowy wywiad rzeka w formie książkowej. Bibliotekara poleca „Niedobre dziecię” i „Profesor Misię”.

befunky-collage

Dorzucam dodatek do „Tygodnika Powszechnego” sprzed miesiąca. W nim, między innymi, ciekawy artykuł Stefana Chwina „Artystka uniwersytetu”. Pisarz swoją przygodę intelektualną również zaczynał pod opieką Marii Janion, o czym w artykule.

Wreszcie przepastny kuferek wykładów samej Pani Profesor. Ponad 50 godzin słuchania. O kim się tu nie rozmawia :). Od Anny Iwaszkiewiczowej i Poli Gojawiczyńskiej, przez Szekspira, Trembeckiego, czy biblijną Judytę, aż po „Pannę Nikt” Tomka Tryzny. Dla każdego coś miłego.

Na koniec jeszcze cytat z przywołanej wcześniej rozmowy:

Nie chcę z niej(biblioteki) wyjść, bo to jest całe moje życie i całe moje wyposażenie. I emocjonalne i intelektualne.

Do zobaczenia w bibliotekach i księgarniach <3.

Bibliotekara

One Comment

  1. Bardzo szanuję Panią Janion za erudycję, ogromną wiedzę i olbrzymią, wręcz przytłaczającą bibliotekę. Sam od dziecka zbieram książki, ale niestety nie umiem narzucić sobie takiego rygoru pracy jak Pani Profesor. Zdecydowanie wzór do naśladowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.