Przekręt na Van Gogha. Deron R. Hicks.

tłumaczenie: Maria Kabat

Dwunastoletni Arthur zostaje odnaleziony w jednej z sal waszyngtońskiej National Gallery of Art. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, ile ma lat ani jak ma na imię. Chłopak w wyniku nieznanego, traumatycznego wydarzenia doznał amnezji. Razem z rudowłosą Camille stara się rozwikłać zagadkę swojej tożsamości. Kłopot w tym, że plany te próbują pokrzyżować ścigający ich przestępcy. Dlaczego tak bardzo zależy im na pojmaniu Arthura? Kim jest tajemniczy chłopiec ? Tego dowiedzieć się możecie jedynie z lektury powieści.

Przekręt na Van Gogha spełnia podstawowy warunek stawiany książkom dla trochę młodszych czytelników – nie jest nudziarski. Traktuje poważnie nastoletniego odbiorcę. Szanuje jego spostrzegawczość i inteligencję. Nie ma w niej infantylnego pouczania czy monotonnych wykładów. To drugie jest szczególnie zadziwiające, bo książka zawiera sporo ciekawostek ze świata historii sztuki.

Przemycono je jednak sprytnie pod postaciami kodów QR. Pochłonięci przygodą i śledztwem prowadzonym przez głównych bohaterów ani się obejrzymy, jak razem z nimi będziemy tropić informacje o kolejnych dziełach czy artystach. Nastoletni odbiorcy są niezmiennie ciekawi świata. Wciąż istnieją tematy, które są ich w stanie pochłonąć. Ale wiem też z doświadczenia, że czasami wyjęcie telefonu z dłoni na rzecz godziny z książką, bywa równie dramatyczne co odjęcie kończyny. Znacie jakąś inną książkę, do czytania której niezbędny jest smartfon? Ja nie. Tekst powieści opływa kolejne kody. Należy je zeskanować, a wówczas zostaniemy odeslani na stronę Wydawnictwa Widnokrąg. Tam już czekają na nas reprodukcje i ciekawe, ale krótkie merytoryczne notki. Obrazów nie zobaczymy wewnątrz książki. Musimy je wytropić razem z Artem i Camillą.

źródło: http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/

Przekręt na Van Gogha może być świetną czytelniczą przygodą dla młodszych nastolatków. Rzadko kiedy o powieści z tej kategorii można powiedzieć, że jest rozwijająca, a przy tym świetnie skontruowana. Deron R. Hicks wie, jak bawić młodych odbiorców, ale też nie nudząc, rozwijać ich zainteresowania.

Bibliotekara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.