Przekręt na Van Gogha. Deron R. Hicks.

tłumaczenie: Maria Kabat

Dwunastoletni Arthur zostaje odnaleziony w jednej z sal waszyngtońskiej National Gallery of Art. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, ile ma lat ani jak ma na imię. Chłopak w wyniku nieznanego, traumatycznego wydarzenia doznał amnezji. Razem z rudowłosą Camille stara się rozwikłać zagadkę swojej tożsamości. Kłopot w tym, że plany te próbują pokrzyżować ścigający ich przestępcy. Dlaczego tak bardzo zależy im na pojmaniu Arthura? Kim jest tajemniczy chłopiec ? Tego dowiedzieć się możecie jedynie z lektury powieści.

Przekręt na Van Gogha spełnia podstawowy warunek stawiany książkom dla trochę młodszych czytelników – nie jest nudziarski. Traktuje poważnie nastoletniego odbiorcę. Szanuje jego spostrzegawczość i inteligencję. Nie ma w niej infantylnego pouczania czy monotonnych wykładów. To drugie jest szczególnie zadziwiające, bo książka zawiera sporo ciekawostek ze świata historii sztuki.

Przemycono je jednak sprytnie pod postaciami kodów QR. Pochłonięci przygodą i śledztwem prowadzonym przez głównych bohaterów ani się obejrzymy, jak razem z nimi będziemy tropić informacje o kolejnych dziełach czy artystach. Nastoletni odbiorcy są niezmiennie ciekawi świata. Wciąż istnieją tematy, które są ich w stanie pochłonąć. Ale wiem też z doświadczenia, że czasami wyjęcie telefonu z dłoni na rzecz godziny z książką, bywa równie dramatyczne co odjęcie kończyny. Znacie jakąś inną książkę, do czytania której niezbędny jest smartfon? Ja nie. Tekst powieści opływa kolejne kody. Należy je zeskanować, a wówczas zostaniemy odeslani na stronę Wydawnictwa Widnokrąg. Tam już czekają na nas reprodukcje i ciekawe, ale krótkie merytoryczne notki. Obrazów nie zobaczymy wewnątrz książki. Musimy je wytropić razem z Artem i Camillą.

źródło: http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/

Przekręt na Van Gogha może być świetną czytelniczą przygodą dla młodszych nastolatków. Rzadko kiedy o powieści z tej kategorii można powiedzieć, że jest rozwijająca, a przy tym świetnie skontruowana. Deron R. Hicks wie, jak bawić młodych odbiorców, ale też nie nudząc, rozwijać ich zainteresowania.

Bibliotekara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *