Jak mniej myśleć. Christel Petitcollin.

tłumaczenie: Krystyna Arustowicz

Wszyscy jesteśmy kruchymi istotami. I nie chodzi tylko o to, że nasze życie jest jak świeczka na wietrze – jak był uprzejmy zauważyć sir Elton John. Wyjątkowo nie mówimy też tutaj o łamliwych włosach czy paznokciach. Te niedogodności rynek potrafi załagodzić wachlarzem suplementów. Kruche jest przede wszystkim nasze zdrowie psychiczne.

Jak mniej myśleć podbiła serca czytelników okładką z uroczym leniwcem. Kto ich nie lubi? Kto nie chciałby chociaż na jeden dzień zwolnić tempo do leniwczego? Ale jednocześnie to poradnik, który bardzo podzielił odbiorców na grupę tych zachwyconych i tych rozczarowanych.

Książka zdecydowanie nie jest skierowana do czytelników, którzy oczekują naukowego opracowania tematu. Jak mniej myśleć należy zaliczyć raczej do literatury popularnonaukowej, jeśli nie beletrystyki. Poradnik porusza istotne społecznie tematy związane ze zdrowiem psychicznym – jak wysoka wrażliwość czy depresja. Jednak stawianym tezom czasami brak merytorycznego podparcia, choćby w postaci krótkiego odnośnika do badań potwierdzających te twierdzenia. Może w świecie nauki, podobnie jak u Jane Austen, istnieje wiele prawd powszechnie znanych, ale kiedy ostatnio chodziłam do szkoły, wymagano tam trochę większej precyzji ;).

Warto też dostrzec dobre strony poradnika. Jeśli dla chociaż jednej nadmiernie wrażliwej osoby okaże się on impulsem do pracy nad zdrowiem psychicznym, to książka warta była wydania. A takich głosów w opublikowanych do tej pory recenzjach też nie brakuje. Jeżeli więc czujecie, że podtytuł może dotyczyć i Was, sięgnijcie po Jak mniej myśleć i zacznijcie działać.

Bibliotekara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.